





Denne kaffe dyrkes i Montecillos-bjergkæden i det centrale Honduras.
Grønne økologiske bønner fra Honduras
Smagsprofil
God syrlighed. Tydelig citrus. Toffee/karamel. Grøn æble. Honning. Pære.
Ristetips
Vi har både haft Bendicion i en mørk og mellemlys risteprofil. Begge profiler er gode til at bredde smagen fra en klassisk Honduras som disse ud.
I den mellemlyse (city +), som vi pt har som vores faste profil, får de friske toner mere plads og mere livlighed dukker op. Syrligheden træder mere frem naturligvis og giver pift af hasselnød/karamel.
Ønsker man den skal være tung - i hvert fald fyldigere - er det tilbage til Full City ristningen der også giver fin sødme og balancen holdes fint. Får at gøre den krafig skal den op i en Ful City+ profil. Det er en balancegang og pas på med 2. knæk. Ikke dybt ind i det før du køler (og gerne køler hurtigt)
Om Bendicion
Den menneskelige farm
Bendicion er fra La Paz departementet og dyrkes i Marcala. Vi er i det vestlige Honduras og her arbejder Comsa sammenslutningen under et koncept der omtalter 'den menneskelige farm' (Finca Humana). Comsa står for Café Organico Marcala, S.A. (COMSA) og udover at få optimeret kaffeproduktionen til den højeste kvalitet mulig, uddanner sammenslutningen de mere end 1.500 producent-medlemmer til at leve i harmoni med naturen.
Det har de gjort så godt at kaffe herfra, er den første med et særligt certifikat for beskyttet oprindelses: DENOMINACION DE ORIGEN CAFE DE MARCALA.
Efterbehandlingsproces
Omhyggelig håndsortering af kaffebønnerne efter høst. Den vaskede efterbehandlingsmetode er den foretrukne hvor bønnerne flyder igennem vandkanaler for at fjerne de mindre tætte bønner, sikre korrekt gæring og have kontrol over den præcise tørretid.
Det er kaffe af varieterne: Caturra, Catuai og Typica. Dyrket i 1.500 - 1.800 moh. Klassificeret som SHG EP (Strictly high grown European Selection).
Bryggeguide
Pour-over. Filterkaffe. Stempelkande. Aeropress. Fuldautomatisk. Espresso
¤ se vores fulde kaffeguide her
Disclaimer: Billedet er et standard foto af rå kaffebønner og ikke nødvendigvis den konkrete bønne der sendes.
Hvad kan vi byde på? | grønne / rå bønner |
Bønnesort | Arabica |
Efterbehandling | Washed |
Højde | 1250-1500 m.o.h. |
Smagsnoter & smagsoplevelse | Frisk Syrlighed, Frugt, Honning, Karamel, Pære, Æble |
Hvor kan du lide kaffe fra? | mellemamerika |